Kredi Kartının Asgarisi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartının Asgarisi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı, ülkemizde pek çok insan tarafından kullanılmaktadır. Hatta bazılarında birden fazla kredi kartı bulunur. Bankalar, ödeme kolaylığı açısından kredi kartının asgarisinin ödenmesi uygulamasını başlatmıştır. Uzun yılardan beri kullanılan bu uygulama, aslında kötü durumlara da yol açmaktadır. Kredi kartını aylık gelirine göre kullanmayı bilmeyen insanlar, yalnızca asgari tutarını ödeyerek borç batağının içine düşebilir. Asgari tutarın ödenmesi yalnızca kartın kapanmamasını ve kullanıma devam edilmesini sağlar. Ancak kalan borç üzerinden faiz işlemeye devam eder ve bir sonraki ay, asgari tutar daha fazla ödenir. Sizlere, kredi kartının asgarisi hakkında, çok fazla bilinmeyen detayları anlatalım.

Kredi kartının asgarisi nedir?

Asgari tutar, kredi kartının dönem borcu tutarı üzerinden hesaplanan ve kartın son ödeme gününe kadar ödenmesi gereken en az tutar olarak ifade edilebilir. Asgari tutar ödendiğinde kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak dönem borcunuzun kalan tutarı bir sonraki aya aktarılır. Sürekli olarak asgari tutarı ödemeye devam ettiğinizde, kart borcunuz bir anda büyüyecektir. Kredi kartı asgari tutarı, kartın limitine göre değişiklik gösterir. Kredi kartının limiti artıkça, ödenmesi gereken asgari tutar da artacaktır. Bankalar, bu konuda yasalara göre hareket etmektedir. Yasalarda yer alan limitlere göre belirlenen asgari tutar oranları ise şöyledir;

  • 0-15.000 limitli kartlar için belirlenen asgari tutar oranı %30
  • 15.000-20.000 limitli kartlar için belirlenen asgari tutar oranı %35
  • 20.000 ve üzeri limitli kartlar için belirlenen asgari tutar oranı %40

Örneğin; 10.000 limiti olan bir kartın asgari olarak ödenecek tutarı 3.000 liradır. Ancak kredi kartının asgarisi, yapılan harcama üzerinden belirlenir. Her ay yapılan harcama tutarınız ne kadar ise o kadarı için yukarıdaki oranlar dikkate alınarak asgari borcunuz belirlenecektir. Buna göre, bu ay kredi kartınıza 1000 lira borcunuz varsa, ödemeniz gereken asgari tutar 300 lira olacaktır. Eğer dönem borcunuz 17.000 liraysa, ödemeniz gereken asgari tutar 5950 lira olacaktır.

Kredi kartının asgarisi ödenemezse ne olur?

Kredi kartınızın asgari borcunu düzenli olarak öderseniz, herhangi bir yaptırımla karşılaşmazsınız. Borcun yalnızca asgarisini ödemek, kredi notunuzu olumsuz etkilemez. Ancak bazı durumlarda kredi notunuz olumsuz etkilenir ve bankaların farklı yaptırımları ile karşı karşıya kalırsınız.

  • Kredi kartınızın borcunu, bir yıl içinde 3 defadan fazla olarak asgari tutarın altında öderseniz, kredi notunuz kötü etkilenecektir. Ayrıca bankalar, asgari borcun altında 3 defadan fazla ödeme yapan müşterileri için limit aşımına ve nakit çekimine kapatma gibi yaptırımlar uygulamaktadır.
  • Kredi kartının asgari borcunu bir yıl içinde 3 defadan fazla üst üste, asgari tutarın altında öderseniz de kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bu durumda, borcun tamamını ödemeden kartınızı kullanıma açamazsınız. Ödenecek tutar, dönem borcunun tamamıdır. Taksitli alışverişleriniz varsa, tüm borçlarınız istenmez. Yalnızca dönem borcunu yatırmanız, kartın açılmasını sağlar.
  • Bir yıl içinde 3 defadan fazla kartınızın asgari ücret borcunu ödemezseniz, bankalar icra yoluyla ödemeyi almak isteyeceklerdir. Kart borcu nedeniyle kara listeye alınırsanız, 5 yıl boyunca bankalardan kredi ve kredi kartı almanız zorlaşacaktır.

Kredi kartının asgarisi ne avantaj sağlar?

Kredi kartının asgarisinin olmasının amacı, aylık belirli bir ödeme limitinin olmasıdır. Aylık geliri yeterli olmayan kişiler, kredi kartının asgarisini ödeyerek, sıkıntıya girmeden kartlarını kullanabilirler. Kredi kartınızdan aylık harcamanız yüklüyse ya da taksitli alışverişleriniz fazlaysa, asgarisini ödeyebilirsiniz. Bu sayede ödemelerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Kredi kartının asgarisi, dönem borcundan yani o ay ki ödemeniz gereken rakam üzerinden hesaplanır. Asgarisini ödediğiniz kredi kartı borcunuzun birikmemesi için mutlaka zamanında dönem borcunuzu ödemeniz gerekir.

Dönem borcunuzu ödemediğinizde kalan borcunuz üzerinden faiz işlemeye devam eder. Kredi kartınızın limiti bittiğinde ise artık eksi bakiyeye düşersiniz ve bu da kart borcunuzun çok fazla arttığı anlamına gelir. Bu durumu yaşamamak ve kart borcu nedeniyle sıkıntıya düşmemek için kredi kartınızın asgarisini en fazla 2 ay ödemeye ve kalan dönem borcunuzu bir an önce kapatmaya önem vermelisiniz.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Kredi kartı almak için belirli şartları taşıyor olmanız istenir. Bu şartların en başında ise aylık gelirinizin ne kadar olduğu gelir. Kanunlara göre tüm bankalardaki kredi kartı limitiniz ilk yıl için aylık gelirinizin yalnızca 2 katı kadar olabilir. Sonraki yıl ise aylık gelirinizin 4 katı kadar toplam limitiniz olur. Kredi kartınızın limiti bundan sonraki zamanlarda aylık gelir arttıkça artar. Ancak bunun için kartınızı düzenli kullanmanız ve dönem borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Eğer yalnızca kartınızın asgarisini ödüyorsanız, kredi kartınızın limiti düzenli olarak artmaz.

Görüldüğü gibi tüm bankalardan olan kredi kartı limitinizin belirli bir tutarı aşmamış olması gerekir. Örneğin; aylık 3.000 lira kazanıyorsanız ve bu geliri belgeleyebiliyorsanız, kredi kartınızın limit ilk yıl 6.000 lira sonraki yıllarda ise 12.000 lira olacaktır. Gelirinizin artması limitinizin düzenli olarak artmasını da sağlar. Bankalara isterseniz otomatik limit arttırma talebi talimatı verebilir isterseniz de bu talebi kendiniz yapabilirsiniz.

Toplam kredi kartı limitiniz 12.000 liraysa ve bir bankadan bu limit tutarında kredi kartı aldıysanız başka bir bankadan kart almazsınız. Ancak bir bankadan 10.000 liralık bir kartınız varsa, diğer bankadan kart talebinde bulunmanız halinde yeni kartınızın limiti 2.000 lira olarak belirlenir.

Kredi kartı limiti nasıl artırılır?

Kredi kartınızın limitinin düzenli olarak artmasını istiyorsanız, bankanıza talimat verebilirsiniz. Düzenli otomatik talimatı olan kişilerin limitleri her yıl belirli dönemlerde arttırılır. Eğer ödemelerinizi düzenli yaparsanız bir yıl içinde birkaç defa limitiniz artabilir. En kötü ihtimalle her yıl maaş artışı yaşadığınız için bu artış oranında kredi kartınızın limiti artacaktır.

Kredi kartınızın limitinin artması için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir. Bunun anlamı kartınızı borunun asgarisini değil tamamını ödemenizdir. Ayrıca ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızdır. Eğer bir ay gecikmeli öderseniz limit artış talebi yapmak için 6 ay beklemeniz gerekir. Başka bankalarda kredi ve kredi kartı borçlanırız varsa, kredi kartı limit artış talebinde bulunmak için bu borçlarınızı da son altı ay içinde gecikmesiz olarak ödemiş olmanız gerekir.

Kredi kartınızın limitinin artışını talep etmek için banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Kartınızın bulunduğu bankanın internet ya da mobil şubesine girerek de limit artış talebi yapabilirsiniz. Bu talebi yaptıktan sonra incelemeye alınır. Bu inceleme sonucunda gerekli şartları sağlıyorsanız kartınızın limiti artırılır. Limit artışınız için talep yapmak istemiyorsanız, kartınıza düzenli limit artış talimatı verebilirsiniz.

Kredi kartının asgarisini ödeyince borçtan düşer mi?

Kredi kartının asgarisinin ne anlama geldiğini yukarıda detaylı şekilde açıklamıştık. Asgari borç tutarı, en az ödemeniz gereken borç tutarı anlamına gelir ve bu borcu belirli bir süre ödemezseniz, çeşitli yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Kredi kartının asgarisini ödediğinizde, toplam borç tutarınızdan düşer. Ancak kalan tutar üzerinden faiz işletilmeye devam eder.

Kredi kartının yalnızca asgarisini ödeyerek kullanmaya devam ederseniz, kalan ekstra borcu üzerinden faiz işler ve kartınız her ekstre kesiminden sonra eksi bakiyeye düşer. Bu durum, kredi notunuz kötü etkilenmesine neden olur. Yani hem yalnızca asgari borcunu ödemeniz hem de kartınızın eski bakiyeye düşmesi, iki taraflı olarak kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Her ne kadar toplam kart borcunuz asgarisin ödeyince azalsa da kalan borç üzerinden faiz işleyeceği için borcunuz her geçen gün daha çok artar.

Kredi kartınızı mümkün olduğu kadar asgarisini değil, tüm ekstre borcunuzu ödemenizi tavsiye ederiz. Çok sıkışık durumda olduğunuzda, asgarisini ödemeyi tercih edebilirsiniz ancak ilerleyen dönemlerde mutlaka borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Aksi takdirde idari takip ya da asgari takip gibi yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz.

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir