Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartı, bankalar tarafından müşterilerine sunulan bir ayrıcalıktır. Kredi kartı sahibi olanlar, ceplerinde nakit olmasa bile alışveriş yapma imkânına sahip olurlar. Kredi kartının bir diğer avantajı da taksitli alışveriş yapabilmenizdir. Ayrıca internet üzerinden alışveriş yaparak, istediğiniz pek çok ürünü, indirimli fiyatlardan almanıza imkân sağlar. Bu kolaylıkları sunan kredi kartlarının hepsinde son kullanım tarihi mevcuttur. Bunun nedeni bankaların, teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için kartları yenilemesi gerektiğidir. Kredi kartları genellikle 5 yıl içinde yenilenir. Buna göre bir kredi kartının kullanım süresi 5 yıldır diyebiliriz. Kredi kartı son kullanma tarihi hakkında detaylı bilgi verelim;

Kredi kartı son kullanma tarihi ne işe yarar?

Kredi katınızda bulunan son kullanma tarihi, internet üzerinden kolaylıkla alışveriş yapmanızı sağlar. Bu sayede kartın yanınızda olduğu ve size ait olduğu anlaşılabilir. Kartın üzerinde bulunan bu tarih, kartınızın yenilenmesi gerektiği anlamına gelir. Bu yenilenme ise bankanın yeni ve daha teknolojik bir kartı ile yapılır. Örneğin; kredi kartınızı şifre ile kullanıyorsanız, son kullanım tarihinden sonra temassız olarak kullanabileceğiniz yeni kartınıza sahip olabilirsiniz.

Son kullanma tarihi, kartın çipinin eskimesi ya da yıpranması durumunda da önemlidir. Kredi kartlarında genellikle son kullanma tarihine kadar, üzerinde bulunan çip eskir ve kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle kartların değiştirilmesi gerekir.

Kredi kartı son kullanma tarihi kartın neresinde bulunur?

Kredi kartı son kullanma tarihi, kartın ön yüzünde bulunur. Ay/yıl şeklinde yazılan bu tarih genellikle sağ alt köşededir. Bu tarih bazı bankalar tarafından İngilizce olarak “valid” şeklinde yazılmaktadır. Bu tarih, kartın geçerlilik süresidir ve bu süre bittiğinde artık kredi kartınızı kullanmazsınız. Tarihiniz dolduğunda kartınızı yenilemeniz ve yeni kart ile işlem yapmanız gerekir. Son kullanım tarihi dolan kartınız ATM’ye taktığınızda, ATM tarafından kartınız otomatik olarak yutulacaktır. Tarihi dolan kartlarınızı nakit çekimi, alışveriş ya da para yatırma gibi işlemlerde kullanamazsınız. Kredi kartının son kullanma tarihine bir örnek verecek olursak, 12/22 yazan bir kartta son kullanma tarihinin 2022 yılının 12. Ayı olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi kartı son kullanma tarihi dolan kartlar ne yapılmalıdır?

Son kulanım tarihi geçen kredi kartlarının plastik parçadan farkı kalmaz. Kullanımı yapılamayacağı için elinizden bu kartı çıkarabilirsiniz. Otomatik olarak işleme kapatılan kartınızı bir daha kullanamayacağınız için küçük parçalara ayırmanız ve keserek çöpe atmanız gerekir.

Bankanızda kayıtlı adresiniz varsa ve adresiniz geçerliyse, kartınızın son kullanma tarihi dolmadan adresinize banka tarafından yenisi gönderilecektir. Eğer bankada kayıtlı adresini yoksa ya da adresini geçerli değilse kart gönderilemez ve kartınızın son kullanma tarihini fark etmeyebilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken bankanızın şubelerinden birine giderek adresinizi güncellemeniz ve yeni bir kart istemeniz olacaktır. Aynı işlemi müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilir, adresinizi güncelleyerek yeni bir kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartımın son kullanma tarihi dolduktan sonra ne yapmalıyım?

Kredi kartınızın son kullanma tarih dolduysa, karta ait olan bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, bunu bildirebilirsiniz. Müşteri temsilcileri hemen süresi dolan kartınızı iptal edip yerine yenisini isterler ve adresinize kısa bir süre içinde postalanır. Bildirim işlemini isterseniz banka şubelerinden de yapabilirsiniz. Kredi kartınızın son kullanma tarihinin dolduğunu bildirmek için bankalardaki krediler bölümünde çalışan personele başvuru yapmanız gerekir. Bu personeller, gerekli iptalleri ve yeniden kart isteme işlemini dakikalar içinde yapacaklardır. Yeni kartınız hemen basılır ve kayıtlı olan adresinize gönderilir.

Normal şartlarda kredi kartınızın son kullanma tarihi dolmadan bir iki ay öncesinden yeni kartınız bankalar tarafından gönderilir. Gelmiş olan yeni kartınızı diğer kartınızın son kullanma tarihi bitene kadar kullanmayabilirsiniz. Ancak yeni kartınızı kullanmaya başladıysanız, kayıp ya da çalınma ihtimalini göz önünde bulundurarak eski kartınızı hemen kapattırmanızı tavsiye ederiz. Kapattırmış olduğunuz kartınızı hemen imha etmeniz gerekir.

Kredi kartınızın son kullanma tarihi dolmadan yeni kartınız gelmediyse, bu durumda tarihin bitmesine bir ay kala banka şubelerinden ya da telefon bankacılıklarından yeni kartınızı talep etmeniz gerekir.

Kredi kartı limiti nedir ve nasıl belirlenir?

Kredi kartı limiti, kredi kartına başvuran kişilerin kredi notuna ve aylık gelirine göre belirlenir. Bu limit alışveriş yapabilmeniz için bankalar tarafından verilmiş olan bir avans gibi düşünülebilir. Kredi kartı sayesinde yüksek tutarlı olan ihtiyaçlarınızı alabilir ve taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Kredi kartlarının limitleri belirlenirken en önemli unsur aylık gelirinizdir. Kredi kartını kullanacağınız ilk yıl limitiniz aylık gelirinizin 2 katı olarak belirlenir. Sonraki yıl ise limitiniz gelirinizin 4 katına kadar çıkarılabilir. Ancak bu limit artışının gerçekleşmesi için ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız.

Kredi kartınızın limitinin artması için ödemelerinizi asgari ücret olarak değil, ekstre borcu olarak gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede kredi notunuzu da yükseltebilirsiniz. Her yıl geliriniz artacağı için otomatik olarak kredi kartınızın limiti de artacaktır.

Kredi kartının düzenli olarak limitinin artması için düzenli olarak ödenmesi gerekir. Eğer gelirinizin yeteceği düzeyde alışveriş yapmazsanız ve ekstre borçlarınızı ödemezseniz, bir süre sonra içinden çıkamayacağınız hale gelebilir. Sürekli olarak kartınızın asgari tutarını ödemek hem daha çok faiz ödemenize hem de kredi kartı borcunuzun birikmesine neden olur. Bu durumları yaşamamak için borçlanırızdır düzenli ödemeye ve limitinizi gerilinizle orantılı olarak kullanmaya önem vermelisiniz.

Kredi kartı limiti kredi notunu nasıl etkiler?

Kredi kartı, bilindiği gibi kredi notunuzu etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Kredi kartınızın limitinin doluluk oranı da kredi notunu etkiler. BDDK tarafından aylık gelirinizle orantılı olarak, sizin adınıza belirlenmiş olan bir kredi kartı limitiniz vardır.

Örneğin sizin adınıza toplamda 10.000 liralık kredi kartı limiti varsa, herhangi bir bankadan olan kredi kartınızın limiti de 5.000 liraysa ve başka kart kullanmıyorsanız, bu durumda kredi notunuz çok fazla etkilenmez. Bu kartın ödemelerini düzenli olarak yaptığınızda da kredi notunuz yükselmeye devam eder.

Ancak iki bankadan toplam 10.000 liralık kredi kartınız varsa ve bu kartların limitlerinin tamamını kulandıysanız, kredi notunuz düşer. Kartların borcunu ödedikçe de bir miktar yükselir. Tüm kart borcunuzu ödediğinizde kredi notunuz da oldukça yükselecektir.

Eğer kredi kartınızın limiti fazla kullanımdan ve faizden dolayı eksi bakiye düşerse, bu durumda kredi notunuz bir anda düşebilir ve toparlamanız zaman alır. Bu nedenle kart bakiyenizin eksiye düşmemesine ve kredi kartı borcunuzu ödemeye önem vermeniz gerekir.

Akbank kredi kartı son kullanma tarihi öğrenme;

Akbank kredi kart Axess olarak sunulur. Axess, çok sayıda avantajı ve dünyanın her yerinde kullanabilme özelliklerine sahiptir. Axess kredi kartınızı kullanarak Chip para kazanabilir ve bunları dilediğiniz zaman bedavaya kullanabilirsiniz. Axess katına sahip olmak için Akbank web sitendeki başvuru formunu kullanabilirsiniz.

Bankanın müşterisi olmanız halinde Axess mobil ya da Akbank mobil ve Akbank internet şubesi gibi araçlar üzerinden başvuru yapabilirler. Banka müşterisi değilseniz de banka şubelerinden ya da çağrı merkezinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Axess kredi kartınızı hemen alarak kullanmaya başlarsınız. Bu kartın son kullanma tarihi ortalama olarak 2 yıldır. 2 yıl sonunda kartınızın son kullanma tarihi biter ve kartınız otomatik olarak kapanır. Banka sisteminde kartınızın son kullanma tarihini gördüğü için kartınız kapanmadan birkaç ay önce yeni kartınızı gönderir. Dilerseniz yeni kartınızı kullanmaya başlayabilir ve eski kartınızın hemen kapanmasını istetebilirsiniz.

Akbank, anında kredi kartı da sunar. Bankaya başvuru yaptığınızda hemen kartınızı alabilir ve kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Anında aldığınız kredi kartının üzerinde kart numarası, isim ve son kullanma tarih bilgileri bulunmaz. Bu durumda kartınızın son kullanma tarihini öğrenmek için çağrı merkezini arayabilirsiniz. Dilerseniz, banka şubelerinde bulunan yetkililere de kartınızın son kullanma tarihini sorgulatabilirsiniz.

Yapı Kredi kredi kartı son kullanma tarihi öğrenme;

Yapı Kredi kredi kartı son kullanma tarihi, kartın üzerinde yazar. Eğer kredi kartınızı kullanırken zaman içinde yıpranma ya da silinme olduysa, kartınızın son kullanma tarihini internet ya da mobil bankacılıktan öğrenebilirsiniz. Kredi kartınızın son kullanma tarihini bu kanallardan da göremiyorsanız, çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ile bağlandığınızda, kredi kartınızın son kullanma tarihini öğrenmeniz mümkündür.

Çağrı merkezi yetkilileri, ekranlarında kartınızla ilgili tüm bilglieri görüntüleyebilmektedir.
Eğer kredi kartınızı son kullanma tarihi olmadan kullanmak istemiyorsanız, bu durumda yeni kart başvurusu yapabilirsiniz. Yeni kart başvurusu yapmak için öncelikle mevcut kartınızı iptal ettirmeniz gerekir.

Bu işlem için yine internet bankacılığını, mobil bankacılığı ya da çağrı merkezini kullanabilirsiniz. Yeni kart talebinde bulunmak için size en yakın Yapı Kredi şubesine de gidebilirsiniz. Talebiniz sırasında sizden herhangi bir belge istenmez. Yeni kartınız hemen basılır ve birkaç gün içinde elinizde olur. Bu birkaç gün içinde son kullanma tarihi silinen kartınızı kullanmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir