Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu, kişiye özel olarak hesaplanan bir değerdir. Bu değer, kişilerin bankalarla olan ödeme ilişkilerini gösterir. Bankalardan kredili mevduat hesabı, kredi ya da kredi katı alıp kullanandıysanız, kredi notunuz oluşur. Bu kredi notu, ödeme performansınıza göre yükselebilir ya da düşebilir. 2-3 ayda bir güncellenen kredi notu, bankaların kredi verirken değerlendirdikleri, en önemli kriterdir. Bir bankadan kredi çekmek istediğinizde kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar kolay kredi alısınız. Ancak kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi almanız zor hale gelecektir. Son zamanlarda kredi talebinin artması nedeniyle insanların kafasında “Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?” sorusu yer almaktadır. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verelim;

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz birden fazla araç bulunur. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu altında hesaplanmaktadır. Kısaca KKB adı verilen bu büroda, bankalarla olan ödeme ilişkilerinize göre kredi notunuz oluşturulur ve Findeks adı verilen bir platforma gönderilir. Findeks, kredi notunuzu ve kredi siciliniz öğrenebileceğiniz bir platformdur ve dokuz adet banka tarafından oluşturulmuştur. Bankalar kredi notunuz sorguladıklarında Findeks üzerindeki verilerinize ulaşırlar ve buna göre işlem yaparlar. Siz de kredi notumu nasıl öğrenebilirim diyorsanız aşağıdaki yöntemlerden birini deneyebilirsiniz;

Findeks üzerinden kredi notu öğrenme;

Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmek için kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan ödeme yapmanız gerekir. Buradan yapacağınız kredi notu sorgulama işlemleri ücretlidir. Findeks’in internet sitesine girerek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Aynı zamana buradaki paketlerden birini satın alarak belirli bir süre boyunca ücretsiz sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet aracılığıyla kredi notu öğrenme;

E-devlet pek çok işlemde olduğu gibi kredi notu konusunda da hizmet sunmaktadır. E-devlet sistemine şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama kısmına “risk raporu” yazmanız gerekir. Karşınıza çıkan linke tıkladığınızda kredi notunuzun sorgulanması için başvuru yapacağınız ekran açılır. Başvurunuzun ardından cep telefonunuza bir kod gönderilir. Bu kod sayesinde hem raporunuz için ilgili yere giriş yapabilir hem de raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemi ayda bir defa ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Bankalar aracılıyla kredi notu öğrenme;

Kredi notunuzu bankalardan yardım alarak da öğrenebilirsiniz. Her bankadan kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu işlem için bankaların internet sitelerini kullandığınızda, yine belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bankaların internet sitelerinden sorgulama ekranına giriş yapabilir ve banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan ödeme yaparak hemen kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir bankanın müşterisiyseniz banka şubesine başvuru yaparak da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Şubede yer alan müşteri temsilcilerine başvuru yapabilirsiniz. Müşteri temsilcilerinin kredi notunuzu sorgulayabildiği özel bir ekranı vardır. Bu ekrandan diğer bankalara olan geçmiş dönemlerdeki ödeme performanslarınızı görüntüleyebilirler. Bu işlem genellikle ücretsiz olarak yapılır ancak bazı bankalar, şubelerinden yapılan kredi notu sorgulamaları için ücret talep etmektedir.

GSM operatörleri aracılıyla kredi notu sorgulama;

GSM operatörlerini kullanarak da tek bir SMS ile kredi notunuzu anında sorgulayabilirsiniz. Bu işlem ücretli olarak yapılmaktadır. İşleme ait olan ücret cep telefonunuzun hattından alınır. İşlem ücreti faturalı hatların faturalarına, kontörlü hatların ise bakiyelerine yansıtılacaktır. Her operatörlerden aynı numara üzerinde sorgulama yapılmaktadır.

Bu sorgulama için cep telefonunuzun mesajlar kısmına girerek T.C. kimlik numaranızı, bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmanız ve 1122’ye kısa mesaj göndermeniz gerekir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarının tamamı aynı yöntemle, aynı numara üzerinden sorgulama yapabilir. Bu işlemin ücreti 9 TL’dir.

Kredi notu neden sorgulanır?

Kredi notunun sorgulanmasının amacı, bankalarla olan ilişkilerinizin ölçülmesi, değerlendirilmesidir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse, bankalarla olan ilişkiniz o kadar iyi demektir. Kredi notu yüksek olan kişiler bankalardan kolaylıkla kredi çekebilir ya da kredi kartı alabilir. Çünkü bankaların bu ürünleri sunarken baktıkları ilk kriter kredi notudur. Kredin notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi ve kredi kartı alması oldukça zordur. Ayrıca yeni başlayan bir uygulama ile tüm bankalar, kredi notuna göre kredi faiz oranı belirlemektedir. Buna göre kredi notunuz ne kadar yüksekse, alacağınız kredinin faizi o kadar düşük olacaktır. Kredi notu düşük olan kişilerin alacağı kredinin faizi de diğerlerine göre daha yüksek olur.

HEMEN ONAYLI İHTİYAÇ KREDİLERİ : 50.000 TL – 150.000 TL KREDİ

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR? 

Kredi puanı grupları nasıldır?

Kredi notu, puanlama sistemine göre oluşturulmuştur. Bu puanlamaya göre hangi grupta yer aldığınızı görebilirsiniz. Bu puanlama sitemi aşağıdaki şekildedir;

Kredi notu 0 ile 699 puan arasında olanlar en yüksek riskli grupta yer alır. Bu grup, bankalara olan ilişkisi kötü olan ve bankalara yüksek miktarda borcu bulunan, bu borçlarını düzenli olarak ödememiş, aynı zamanda kredi sicili bozuk olan grubu ifade eder.

  • Kredi notu 700 ile 1099 arasında olanlar ise az riskli grup arasında yer alır. Bu grup, daha önce almış olduğu kredi borçlarını düzenli ödemeyen ancak kredi sicili henüz bozulmamış olan gruptur. Bu grubun da bankalardan kredi alması oldukça zordur.
  • Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grupta yer alır. Bu gruptaysanız, daha önce bankalara olan borçlarınızı zamanında ödediğiniz ancak bazı zamanlarda geciktirdiğiniz görülür. Ayrıca bankalara olan fazla miktarda borçlarınız nedeniyle de bu grupta yer alabilirsiniz.
  • Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi grupta ye alır. Bu grup, bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemiş olan ancak yine de gelirine göre biraz fazla borcu olan gruptur. Bu grupta yer alıyorsanız, bankalardan kredi alabilirsiniz ve kredi kartı talep edebilirsiniz.
  • Kredi notu 1700 ve 1900 arasında olanlar ise çok iyi grupta yer alır. Bu grup ise bankalarla olan geçmiş ödeme ilişkileri düzenli olan, borçlarını zamanında ödemiş ve bankalara çok fazla borcu bulunmayan grubu ifade eder. Bu grupta yer alıyorsanız istediğiniz bankadan, istediğiniz miktarda krediyi ve kredi kartını kolayca alabilirsiniz. Ayrıca bunlar için kefil ya da ipotek gibi teminatlar göstermenize de gerek kalmaz.

Görüldüğü gibi kredi notu, bankalarla olan ilişkinizi açık şekilde ortaya koyan bir değerdir. Bankalara kredi için başvuru yapmadan önce kredi notunuzu kontrol etmeniz ve yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemler ile sorgulamanız gerekir. Kredi notunuz yeterliyse, kredi ve kredi kartı için başvuru yapabilirsiniz. Kredi notunuz yeterli değilse yani orta riskli seviyenin altındaysa, bankalara başvuru yapmadan önce kredi notunuzu iyileştirmeniz gerekir.

Kredi notunuzu iyileştirmek için bankalardan düşük miktarlı kredi kartı alıp düzenli olarak kullanabilir, bankalara otomatik ödeme talimatı vererek bunların düzenli şekilde ödenmesini sağlayabilir, bankalardan tasarruf hesapları açtırabilir ya da BES yaptırabilirsiniz. Bunlar sayesinde kredi notunuz yükselmeye başlar. Kredi notunuz 2-3 ayda bir güncelleneceği için bu süreyi bekledikten sonra başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kedi notunun hesaplanması içi bazı bileşenler kullanılmaktadır. Her bileşen, farklı oranlarda kredi notunuzu etkiler. Bu bileşenlerin hangileri olduğunu bilmeniz halinde, kredi notunuzu yükseltmeniz daha kolay olacaktır. Kredi notu hesaplanmasında kullanılan bileşenleri şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Bireysel olarak aldığınız kredi ve kredi kartı ödeme performanslarınız, kredi notunuzun %35’lik kısmını etkiler. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı gecikmeye düşürürseniz, bu gecikme 1 gün bile olsa kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Ayrıca kredi ve kredi kartı borçlarınızı 30 gün boyunca ödemediyseniz ve ikinci taksit ödemesi geldiyse, kredi notunuz yine olumsuz etkilenecek ve çok düşecektir.
  • Kredi notunun hesaplanmasında ikinci etken ise mevcut borç durumunuzdur. Bankalara olan mevcut borçlarınız kredi notunuzu %35 oranında etkiler. Tüm bankalara olan borçlarınızın gelirinizle orantılı olması gerekir. Bankalardan kredi ya da kredi kartı talep ettiğinizde, gelirinize bakılır ve bu doğrultuda talebiniz değerlendirilir.
  • Yeni alınan krediler, mevcut risk durumunu arttıracağı için kredi notunuz %1 oranında etkiler. Yeni kredi aldıysanız kredi notunuz %11 kadar düşer ve krediyi ödemeye başladıkça notunuz yükselir.
  • Bankalardan aldığınız kredileri kullanım yoğunluğunuz da kredi notunuzu %10 etkiler. Daha önce kredi kullanmış ve bunu düzenli olarak ödemiş kişilerin kredi notu, diğerlerine göre %10 daha fazla olacaktır.
  • Kredi notunuz etkileyen diğer faktörler ise %9 oranında etkilidir. Diğer faktörler, yapılan işlemlere göre farklılık gösterebilir. Çek ve senet alışverişleri, bankalara olan sürekli kredi başvurularının olması ve olumsuz cevap alınması gibi işlemler kredi notunuzu %9 oranında etkilemektedir.

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir