Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi ve kredi kartları hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alır. Bankalar, kolaylık sağlaması açısından çok fazla ürün sunmaktadır. Bu ürünler hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırır ancak doğru kullanılması gerekir. Örneğin; kredilerin düşük ödeme miktarında ayarlanması ve her ay düzenli olarak ödenmesi ve kredi kartlarının limitlerinin kullanabileceğimiz kadar olmasıdır. Kredi kartlarının asgari borçlarını ödemek, diğer aylar daha fazla borç birikmesine neden olacaktır. Ödeme zamanlarını kaçırmamak ve gecikmeye düşmemek gerekir. Ödemeleriniz düzenli yaptığınızda kredi notu yüksek olur ve bankaların gözünde iyi bir müşteri olursunuz. Ancak ödemeleriniz düzensizse ve kredi notunuz düşükse, bankalar maalesef sizlere güvenmeyecektir.

Kredi notunuz belirli dönemlerde düşebilir. Şu an içinde bulunduğumuz ekonomik sorunlar ödemelerimizin gecikmesine neden olmaktadır. Bu sorunu özel ya da kamu sektöründe çalışan çok fazla insan yaşamaktadır. Bu sorunu düzeltmek için bazı reçeteleri uygulayabilir ve kredi notunuzu kısa sürede yükseltebilirsiniz.

Kredi notu hangi aralıkta olmalıdır?

Kredi notu, kişilerin bankalarla olan ödeme ilişkilerini gösteren en önemli faktördür. Bankalar kredi ya da kredi kartı verecekleri zaman bu faktöre bakarlar. Sizlerin güvenilir olup olmadığınıza kredi notunuz karar verecektir. Bu nedenle bankalarla olan ilişkilerinizde kredi notunun önemi büyüktür. Bankalarla olan ilişkileriniz Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır. Findeks adı verilen sisteme gönderilir. Findeks ise kredi notunu öğrenebileceğiniz tek platformdur. Findeks tarafından kredi notu aralıkları sayılarla belirtilmiştir. Kredi notu aralıklarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • 1-699 arasında olanlar en riskli gruptur.
 • 700-1099 arasında olanlar orta riskli grupta yer alır.
 • 1100-1499 arasında olanlar az riskli grupta yer alır.
 • 1500-1699 arasında olanlar iyi grupta yer alır.
 • 1700-1900 arasında olanlar çok iyi grupta yer alır.

Puan durumundan da anlaşılacağı gibi bankalar genellikle az riskli, iyi ve çok iyi grupta olanlara kredi vermektedir. Ancak her bankanın politikası değişir. Örneğin bir banka en az 1200 kredi notuna kredi verirken diğer banka kredi notu 1000 olan kişiye kredi verebilir. Burada önemli olan nokta işinizi sağlama almanız ve kredinizi notunuzu en az 1500 seviyesine çıkarmanızdır.

Kredi notu nasıl ve ne zaman yükselir?

Kredi notu, gecikmesi olan kişiler tarafından daha kolay yükseltilirken idari takibi olan kişiler tarafından oldukça zor yükseltilecektir. Aşağıda belirteceğimiz yöntemler gecikmesi olanlar tarafından denendiğinde kredi notu çok kısa bir süre içinde yükselecektir.

 • Kredi notunuzu yükseltmek için ilk adım bundan sonraki ödemelerinizi geciktirmeden yapmanızdır. Ödemeleriniz gecikirse bankaların yapılandırma fırsatlarından yararlanarak tek çatı altına toplayabilir ve aylık düşük miktarlar belirleyebilirsiniz.
 • Kredi notunuzu yükseltmek için kredi katınızın asgarisini değil dönem borcunu kapatmanız gerekir. Asgari tutar ödendiğinde kredi notunuz çok fazla etkilenmez ancak dönem borcunuzu kapatmanız, kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.
 • Ödemelerinizi gününde ve düzeli olarak yapmaya özen göstermelisiniz. Ödemelerinizin bir gün bile gecikmesine izin vermemeniz gerekir.
 • Kredi kartınızı düzenli kullanmanız daç ok önemlidir. Kartınızın limitini düşürebilir ve aylık çok az da olsa harcama yapabilişiniz. Bu şekilde, kredi notunuz yükselecektir.
 • Eğer imkânınız varsa, mevcut borçlarınızı sıfırlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü devlet tarafından herkes için gelirine göre belirlenmiş bir borç limiti vardır. Siz bu limiti aşarsanız yani birden fazla kredi kartınız ve krediniz varsa, kredi notunuz çok düşecektir. Ancak mevcut borçlarınızı sıfırlarsanız, devletin belirlenmiş olduğu borç limitinin altında borcunuz olacağı için kredi notunuz hemen yükselecektir.
 • Günlük para alışverişlerinizi bankalar üzerinden yapmaya özen göstermelisiniz. Hatta bankalarda bulunan hesaplarınıza otomatik ödeme talimatı vermeli, mümkünse bireysel emeklilik yaptırmalısınız. Bu ödemeleri de düzenli olarak yaparsanız kredi notu yükselecektir.

Yukarıdaki reçeteleri denediğinizde kredi notunuz 1 ay ile 3 ay arasında yükselir. Kredi notu, 2 ayda bir güncellenir ve sizin düzenli ödemeye başlamanız, en geç iki ay sonra kredi notunuzun yükselmeye başlamasını sağlayacaktır.

Kredi notunun yüksek olması neden önemlidir?

Kredi notu, yukarıda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi bankalarla olan ilişkilerini belirler. Bankalar, artık kredi notuna göre kredi faiz oranlarını belirlemektedir. Ayrıca kredi notu yüksek olan müşteriler, bankalar için özel müşterilerdir ve bunlar için ek hizmetler de sunulmaktadır. Kredi kartından, ücretsiz havale ve EFT’ye kadar pek çok ayrıcalıktan yaralanabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir.

Kredi notunuz ne kadar yüksekse, bankalardan alacağınız kredilerin faiz oranları da o kadar düşük olur. Pek çok banka, kredi notu 1500 ve üzerinde olan müşterilerini özel müşteri olarak nitelendirir. Bu müşteriler için özel kredi kartları da sunulur. Bu kredi kartlarından ekstra puanlar, ekstra taksit avantajı avantajlı faiz oranları ve daha pek çok ayrıcalıktan yararlanma imkânınız olur. Ayrıca kredi notunuz yüksekse, bankalara yapacağınız kredi ve kart başvuruları hemen onaylanabilir. Üstelik bu başvurularınızı online kanallardan yaptığınızda hemen sonuç alırsınız. Kredi notu yüksek olmayan kişilerin ise bankalardan kredi alabilmesi için kefil, ipotek gibi ek teminatlar ile birlikte pek çok belge sunması da gerekebilir.

Kredi notu neden düşer?

Kredi notu, başka bankalara olan ödeme ilişkilerinizi gösterir. Bu ödemelere çekler ve senetler de dahil edilmiştir. Kredi notunuzu belirleyen çok sayıda faktör bulunur. Bu faktörlerden en önemlileri ise kredi ve kredi kartı borçlarınızdır. Eğer bu borçları düzenli olarak ödüyorsanız, kredi notunuz yüksek kalır ancak bu borçları düzenli olarak ödemediğinizde kredi notunuz oldukça düşer.

Normal şartlar altında bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı 90 gün içinde ödemeniz gerekir. 90 gün içinde ödenmeyen gecikmeli borçlar avukatlık olur ve yasal takibe alınır. Bu durumda kredi notunuz oldukça düşer ve yükseltmeniz biraz uzun zaman alır. Bu duruma düşmemek için gecikmeli olan borçlarınızı en geç 2 ay içinde ödemeniz gerekir. Ayrıca kredi kartınızın limitini aştıysanız yani 6000 liralık kartınız borçlarınızdan ve faizden dolayı eksi bakiyeye düştüyse ve 6.228 lira olduysa, bu durumda da kredi notunuz düşer.

Yukarıda anlattığımız gibi gecikmeli borcu olan kişiler bu borçları ödediklerinde, 2 ay içinde kredi notları yükselir ancak icralık olan ya da yasal takibe alınan borçlarınız varsa, yaklaşık 6-7 ay boyunca kredi notunuzu düzeltmek için uğraşmanız gerekir.

Kredi notu için kredi kartının ve kredinin etkisi var mıdır?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerinizden, piyasalara olan toplam borç miktarınızdan, çek ve senet ödemelerinizden ve daha pek çok etkenden etkilenebilir. Hatta fatura borçlarınız, öğrenim kredisi borçlarınız, trafik cezaları ve vergi borçlarınız gibi etkenler de az da olsa kredi notu üzerinde etkilidir. Kredi notunu belirleyen en önemli etkenler ise krediler ve kredi kartlarıdır.

BDDK tarafından her birey için bir borç limiti belirlenir. Bu limiti bütün bankalardan alabileceğiniz kredi ve kredi kartının limitini içerir. BDDK bu limiti aylık gelirinize göre belirler. Eğer bu limiti tamamen doldurduysanız, kredi notunuz etkilenir ve düşer. Borç limitiniz azaldıkça da kredi notunuz yüklemeye devam eder. Başka bir ifade ile kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemeye devam ettikçe, kredi notunuz da yükselir.

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın geç ödenmesi, kredi notunuzu yine birinci dereceden kötü etkiler. Eğer bu borçları 3 aydan daha uzun sürede ödemezseniz, bu sefer de icralık olursunuz ve bu durumda hem kredi siciliniz hem de kredi notunuz kötü etkilenir.

Kredi notu nasıl sorgulanır?

Kredi notu, daha önce de bahsettiğimiz gibi bankaların, ödeme performansı verilerini Merkez Bankasına göndermesi ve oradan da Findex’e iletmesi sonucunda oluşur. Findex yalnızca kredi notunuzu değil kredi risk raporunuzu ve toplam kullanabileceğiniz kredi miktarını da öğrenebileceğiniz bir kurumdur. Kredi notu ile ilgili tüm sorgulamalar Findex üzerinden yapılmaktadır.

Kredi notunuzu direkt olarak Findex aracılığı ile sorgulayabileceğiniz gibi GSM hatlarına kısa mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Ayrıca üzerinden risk raporunuzu ayda bir kez ücretsiz olarak görüntüleyebilirsiniz. Bunların dışında banka şubelerine giderek de kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz Banka şubelerindeki yetkili kişiler KKB yani kredi kayıt bürosu verilerinize bakarak, kredi notunuzu sorgular. Bazı bankalar bu işlem için ücret talep etmektedir.

Kredi notunuzu sorgulamak için müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılığına ya da internet bankacılığına da girebilirsiniz. Vadesiz hesabınızda ya da kredi kartınızda para varsa, hemen sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sorgulamalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilmeniz için belirli miktarda ücret alınır. Bu ücret her sorgulamanız için tahsil edilir ancak tarafından sunulan paketlerden birini satın alırsanız, dilediğiniz kadar sorgulama yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Bloke teminatlı kredi kartı ile kredi notu yükseltebilirsiniz;

Daha önce kredi kartı borcundan dolayı icralık olduysanız ve kredi notunuz çok düşükse, tüm borçlarınızı ödemiş olmanıza rağmen yine de kredi kartı başvurunuz onaylanmıyorsa, bu durumda bloke teminatlı kredi kartı seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Bloke teminatlı kredi kartı adından da anlaşılacağı gibi belirli bir bloke karşılığında kredi kartı çıkarttırmanız anlamına gelir. Bankalardan mevduat hesabı açtırıp buraya para yatırarak bloke ettirebilir ve bu tutar karşılığında kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Bloke teminatlı kredi kartınızı kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Çünkü bu kredi kartı da normal kredi kartları gibi alışveriş yapmanızı sağlar. Kredi kartınızdan taksitli alışveriş yapabilir, nakit avans çekebilir ve diğer tüm avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartını almak için daha önce çalıştığınız ya da şu anda çalışmakta olduğunuz bankaya başvuru yapmanız gerekir.

Başvurularınızı online olarak değil, şahsen yapmalınız. Görüşmeniz sırasında bloke teminatınız kabul edilirse, bu teminata karşılık olarak başvurunuz alınır ve kartınız onaylanır. Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde ise bankada bloke olan para kullanılır ve bu para artık bankaya ait olur.

Krediyi erken kapatmak, kredi notunu etkiler mi?

Kredi notu, yukarıda da detaylı olarak anlattığımız gibi bankalarla ilişkisi olanlar için oldukça önemlidir. Hatta son zamanlarda hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Öyle ki iş alımları yapılırken ya da senetle bir eşya almak istediğinizde, kredi notunuzun sorgulanması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi notunu arttırmak için çeşitli yollar vardır. Ancak kredi notunuzun kısa zamanda yükselmesini sağlayan en büyük etken, krediniz erken kapatmanızdır. Bu durumu detaylı olarak açıklayalım;

BDDK tarafından sizin adınıza, aylık gelirinize göre bir kredi limiti belirlenir. Sizin kredi limitiniz 10.000 liraysa ve bir bankadan 10.000 lira kredi aldıysanız, kredi notunuza düşer ve siz bu krediyi aylık olarak ödemeye başladıkça kredi notunuz aylık olarak artar. Eğer bu krediyi erken kaptıranız, kredi notunuz otomatik olarak 1500 ve üzerine gelecektir. Bunun nedeni hem kredi ödemenizi düzenli yapmanız hem de kredi riskinizi azaltmış olmanızdır. Bu durumda kredi notu iyi ya da çok iyi olanlar grubuna dahil olursunuz ve tekrar bir bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi notu, bankalarla finansal ilişkilerinizi düzenleyen en önemeli veridir. Kredi notunuz Findex tarafından oluşturulur. Tüm bankalar, ödeme performansı bilgilerinizi Findex’e gönderir. Bu verilere göre risk raporunuz ve kredi notunuz güncellenir. Dolaysıyla kredi notunuzun güncellenmesi, Findex’e gönderilen verilerin ne zaman iletildiğine bağlıdır.

Findex, bankalardan aldıkları veriler ile 2 ya da 3 ayda bir güncelleme yapar. Eğer var olan bir borcunuzu kapattıysanız ve yeniden kredi çekmek istiyorsanız, kredi notunuz da hemen güncellenmediyse bu, bankanın verilerini Findex’e göndermemesinden kaynaklan bir gecikmedir.

Kredi notunuzun hemen güncellenmesine ihtiyacınız varsa Merkez Bankası risk kayıt bürosuna itiraz talebinizi iletebilirsiniz. Bunun için risk raporunuzu almalı ve bu rapora göre itiraz etmelisiniz. İtirazınız hemen değerlendirilir ve 2 iş günü içinde güncellenir. Doğal olarak kredi notunuz da güncellenmiş olur.

Eğer borcunuzu kapattıysanız ve başka bankadan hemen kredi alacaksınız borcunuzu kapattığınız bankadan bir kapatma yazısı alarak diğer bankaya da iletebilirsiniz. Bu sayede kredi notunuz güncellenmese bile kredi alacağınız banka, kapanan borcu görecek ve istediğiniz krediyi verecektir.

Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi notu, bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı ne kadar düzenli olarak öderseniz, o kadar artan ve bankalardan kredi alabilmenizi sağlayan bir veridir. Kredi notunuzu yükseltmek için borçlarınızı zamanında ve düzenli ödemeniz, diğer bankalara olan borçlarınızla aylık gelirinizin orantılı olması gerekir.

Eğer bir bankaya olan borcunuzdan dolayı icralık ya da takiplik olduysanız, kredi notunuz da düşer. Kredi notunuzu yükseltmek için kullanmadığınız banka hesaplarınızı da kapatmanız gerekir. Ayrıca bankalara otomatik ödeme talimatı verirseniz ve yatırım fonu, vadeli hesap, bireysel emeklilik gibi yatırım araçlarından satın alırsanız da kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için uyguladığınız tekniklerden bir ay sonra sonuç alırsınız. Kredi notunuz 1100 seviyelerinde ise bir ay sonra saydığımız teknikleri uyguladığınızda 1440 seviyelerine gelecektir. Çünkü bankalar kredi vermek isterler ve kredi notunuzu bu nedenle yükseltirler.

Eğer kredi notunuz 800-1100 seviyelerinde ise bir ay sonra 250 puan artacaktır. 500-800 seviyesinde kredi notu olanların ise bir ay sonra notları 200 puan kadar artar.

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir