5 Bankada İcralık Olanlara Kredi

5 Bankada İcralık Olanlara Kredi

Ülkemizin içine bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle pek çok vatandaş mağdur olmuş ve bankalara olan kredi borçlarını ödeyememiştir. Kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi için bankalar 90 günlük süre tanımaktadır. Bu süre yasal olan ve kanunda belirtilen süredir. Bu süre içinde bankalara yatırılmaya borçlar icra takibine alınır ve avukata iletilir. Avukatlar, bu süre içinde borç sahiplerine ulaşarak borcun kapanmasını talep eder. Borcun yine belirli bir süre ödenmemesi durumunda avukatlar tarafından icra mahkemelerine başvuru yapılır ve tahsil edilecek olan tutar, borçlu olan kişilerin mal varlıklarına el konularak alınır. Bu duruma düşmemek için birinci kural, borçlarınızın ödemesini mümkün olduğu kadar kısa süre içinde yapmanızdır. Ancak icralık olan borçlarınız varsa bankalardan kredi almanız zorlaşır. Sicil affı gibi bazı dönemlerde, bazı bankalar kampanya yaparak icralık olanlara kredi verebilirler.

İcralık olanlara kredi verilir mi?

Kara listeye alınan yani sicili bozuk olan kişiler normal şartlar altında bankalara başvuru yaptıklarında kredi alamazlar. Bankalar, ödemelerine güvendikleri kişilere kredi verirler ve bu da kredi notu yüksek olan kişilere kredi verdikleri anlamına gelir. Borçları icra takibine düşen kişilerin başvurdukları kurumlar ise genellikle yasal yollardan kredi sağlamayan kurumlardır. Bu kurumlar insanların zor durumlarından faydalanarak yüksek faiz ve komisyon oranlarıyla kredi sağlarlar. Bu duruma düşmemek ve borçlarınız için yüksek faiz oranları ödememek için borcunuzun bulunduğu banka ile görüşmeniz ve borçlarınızı yapılandırmanız daha avantajlı olacaktır. Sonuçta bankalar, vermiş oldukları krediyi geri almak isteyeceklerdir. Bunun için içinde bulunduğunuz zor durumda sizlere yardımcı olmak için çeşitli önerileri olacaktır. Avukatlık olan icra takibindeki borçlarınız için mutlaka borcunuzun bulunduğu bankaya başvurmayı tercih etmelisiniz.

İcralık olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

İcralık olduktan sonra kredi almanız çok zordur. Bu durumda öncelikle borcunuzun bulunduğu bankaya başvuru yapmanız doğru olacaktır. Bu bankadan olumlu yanıt alamadığınız takdirde bazı bankaları değebilirsiniz. İcralık olan borçların kapanması ya da tüm borçların bir araya toplanması için bankaların refinansman ya da borç transferi kredileri bulunmaktadır. Bu krediler, borçlarınız icra takibine düşmeden önce çekilebilir. Eğer bu kredileri alamadıysanız ve borçlarınız icra takibine düştüyse, bazı bankalardan bazı koşuları sağlayarak kredi alabilirsiniz. İcralık olanlara kredi veren bankalardan aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

Aktif Bank’tan icralık olanlara kredi;

Aktif Bank, pek çok yerde banka şubesi olmamasına rağmen, gelir belgesi olan çok sayıda kişiye kredi konusunda yardımı olmaktadır. İcralık olsanız bile gelir belgeniz varsa bu bankaya internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bankadan istemiş olduğunuz kredinin limitine göre kefil, gelir belgesi ya da taşınmaz bir malın ipoteği istenebilir. Bu şartları sağlamanız halinde, uygun faiz oranları ile kredinizi almanız mümkündür.

Finansbank’tan icralık olanlara kredi;

Finansbank, icralık olanlara kredi imkânı sunan bankalardan biridir. İcraya giden borçlarınız için banka şubelerine giderek başvuru yapmanız mümkündür. Ancak başvuru sırasında gelir belgenizin ve sigortanızın yattığına dair hizmet dökümü belgenizin yanınızda olması gerekir. Bu belgeler ile birlikte banka tarafından bir ipotek de istenebilir. Bankalara ipotek verdiğinizde, kredi almanız daha kolay olacaktır.

Burgan Bank’tan icralık olanlara kredi;

İcralık borçlarınız için Burgan Bank aracılığıyla da kredi almanız mümkündür. Bu krediye Burgan Bank şubelerinden başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz sırasında yine gelir belgesinin ve hizmet dökümü belgesinin yanınızda olması gerekir. Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ya da ipotek isteyebilir.

ING Bank icralık olanlara kredi;

ING Bank icralık olan ve sicili bozuk kişilere kredi sağlayan bankalardan biridir. Ancak bunun karşılığında yüksek faiz oranları uygulanır. INGB bank kredi notu yüksek olanlara düşük faiz oranları ile kredi notu düşük olanlara ise yüksek faiz oranları ile kredi verir. İcralık olanlara kredi imkânı sunan bu bankadan kredi alabilmeniz için ipotek ile birlikte kefil de sunmanız gerekir.

CEPTETEB icralık olana kredi;

CEPTETEB, TEB tarafından oluşturulmuş olan şubesiz bankacılık kuruluşudur. Bu kurumdan alacağınız kredilerin faiz oranları diğerlerine göre daha düşüktür. Ayrıca CEPTETEB aracılığı ile yapacağınız havale ve EFT gibi işlemlerden ücret alınmaz. Hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Bu bankadan alacağınız krediden dosya masrafı kesilmez. Bütün bunların nedeni CEPTETEB’in şubesiz bankacılık hizmeti vermesi ve masrafsız olmasıdır. Şube giderleri olmadığı için müşterilerine avantajlı krediler sunar. Bu bankanın en büyük avantajı ise icralık olanların bile kredi kullanabilmesidir.

İcralık olan kişilerin buradan kredi kullanmasının şartları, icraya konu olan borcun kapanmış olması, bu kişilerin aylık düzenli gelirlerinin bulunması ve sigorta primlerinin düzenli şekilde ödeniyor olmasıdır. Bu şartları sağlayan kişiler online kanallardan hemen başvuru yapabilir ve kredilerini hemen alabilirler. Alacağınız kredi tutarı gelirinize göre belirlenecektir. Ayrıca başka bankalara olan borçlarınıza göre de kredi tutarınız değişiklik gösterir.

Bu bankadan alacağınız kredinin faiz oranları %0,98’den başlar ve kredi notunuza göre değişir. İcralık olan kişilerin kredi notu düşük olacağı için alacakları kredinin faiz oranı da biraz daha yüksek olacaktır. Bu bankadan alacağınız kredileri 60 aya varan vadelerle ödeme imkânınız bulunmaktadır.

Nasıl icralık olunur?

Bankalardan daha önce almış olduğunuz kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Krediler aylık olarak yani 30 günde bir tahsil edilir. Kredi kartları ise 40 günde bir tahsil edilir. Kredi kartınızın ekstre kesim tarihi vardır ve bu tarihten itibaren 10 gün içinde borcunuzu yatırmanız istenir. Hem kredi borcunuzu hem de kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeseniz faiz ilerlemeye devam eder. Ayrıca kredi kartı borçlarınızın yalnızca asgari tutarda öderseniz, yine kalan borç üzerinden faiz işlemeye devam eder. Bu faizler zamanla birikir ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

Kredi borcunuzu 3 taksit döneminde yani 90 gün içinde ödemezseniz, avukatlık yani icralık olurusunuz. Bankalar, alacaklarının tamamını ödemeniz için alacaklarını avukata devreder. Normal şartlarda 2 taksit gecikmeye girdiğinde bankalar tarafından rahatsız edilmeye başlarsınız. 90 günün bitiminde ise artık icralık olursunuz.

Kredi kartı borçları için de aynı durum geçerlidir. 90 gün içinde kredi kartı borcunuzu ödemezseniz toplamda 3 dönem borcunuzu ödememiş sayılırsınız ve direkt olarak avukatlık olursunuz. Kredi kartınız kapanır ve artık borcunu yatırsanız bile kullanmazsınız. Bundan sonraki dönemde kredi kartı borcunuzu bankaya değil avukata ödemeniz gerekir ve bu da icralık olduğunuz anlamına gelir.

İcralık olanların kredi almak için hangi şartları taşıması gerekir?

İcralık olan kişiler yukarıdaki bankalara başvuru yapmadan önce, bu bankaların istedikleri şartları taşıdıklarından emin olmalıdır. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız, aşağıda sayacağımız şartları aşımıza gerekir.

  • İcralık olan kişilerin, bankalardan kredi almadan önce kredi notlarını yükseltmeleri gerekir. Kredi notunuzun en az 1100 seviyelerinde olmasına önem vermelisiniz.
  • İcraya konu olan borcu kapatmış olmanız gerekir. Eğer halen açık icra borcunuz bulunuyorsa, hiçbir bankadan kredi alamazsınız.
  • Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce yanınızda bir kefil ve ipotek vereceğiniz bir tapu bulundurmalısınız. Tapunun ev ya da iş yeri olması gerekir. Tapunun sizin adınıza olması gerekmez. Yalnızca ipotek verilecek özelliklerde olması yeterlidir. Kefil için de emekli maaşı alan ya da devlet memuru olan birini yanınızda götürmenizde fayda vardır. Ayrıca kredi için kefilden istenen evrakların da hazır olması, kredi işlemlerinizi hızlandıracaktır.
  • İcralık olanların kredi başvurusunu, daha önce çalıştıkları bankalardan yapması önemlidir. Çünkü bu banka sizi tanır ve önceki ödemelerinizi nasıl yaptığınızı bilir. Ayrıca sizi tanıyan bir bankaya ipotek ya da teminat vererek kredi alma ihtimaliniz çok daha yüksektir.

İcralık olanlar kredi almak için nasıl ve nereden başvuru yapmalıdır?

İcralık olan kişilerin bankalara başvuru yapmadan önce bazı konulara dikkat etmesi gerekir. İlk olarak yukarıda saydığımız koşulları mutlaka taşımalısınız. Ardından kredi alacağınız bankayı çok iyi belirlemelisiniz.

Kredi alacağınız banka daha önce çalıştığınız, şu anda çalışmakta olduğunuz ya da maaş aldığınız banka olmalıdır. Bu bankalar, kendileriyle çalıştığınız için kredinizi daha çabuk onaylayacaktır.

İcralık olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir başka konu da ne kadar kredi alacaklarıdır. Kredi nedeniyle tekrar icralık olmamak için aylık gelirinize göre kredi tutarı belirlemelisiniz. Ayrıca kredi vadesini de aylık gelirinizle orantılı olarak belirlemenizde fayda vardır. Alacağınız kredinin geri ödemesinin aylık gelirinizin yarısı aşmaması gerekir.

Bu kurala dikkat ederken ve bankanın da keseceği masrafları göz önünde bulundurarak, kredi tutarınızı ve vadenizi ayarlamalısınız.

Kredi alacağınız bankaya başvuru yapmadan önce sizden mutlaka kefil ya da ipotek isteneceğini bilmelisiniz. Bu nedenle yanınızda kefil ya da ipotekle başvuru yaparsanız, krediniz daha çabuk onaylanacaktır. Kefilinizin memur ya da maaşlı özel sektör çalışanı olması, avantaj sağlar.

İcralık olanlara borç yapılandırma kredisi veren bankalar;

İcralık olan kişilerin bazı bankalardan borç kapatma kredisi alması mümkündür. Ancak bu bankalara başvuru yabamdan önce bilmeniz gereken, yukarıda saymış olduğumuz şartları taşıyor olmanızdır. Daha önce icralık olduğunuz ve sicilinizi bozduğunuz için bankaların size güvenmesi gerekir.

Bu güveni ise teminat vererek, kefil göstererek ya da mevduat hesabı açtırarak sağlarsınız. Ayrıca, bu bankalardan borç kapatma kredisi almanız için aylık düzenli ve sabit bir gelir elde etmeniz ve sigorta primlerinizin ödenmesi gerekir. Son olarak da diğer bankalara olan borçlarınızı zamanında ödüyor olmanız istenir.

Bu şartları sağlayan kişiler;

  • ING Bank borç kapatma kredisi,
  • Garanti Bankası borç kapatma kredisi,
  • Ziraat Bankası borç kapatma kredisi,
  • Aktif Bank N Kolay kredi,
  • Akbank borç transferi kredisi,
  • Finansbank borç transferi kredisi alma hakkına sahip olurlar. Bu bankaların dışında Enpara.com ve CEPTETEB aracılığı ile de ihtiyacınız kadar kredi alabilir ve diğer bankalardaki borçlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Borç yapılandırma kredisi genellikle gecikmeli borcunuzun banka tarafından sunulur. Eğer gecikmeli olan kredi ya da kredi kartınız varsa, bu borcun bulunduğu bankaya başvuru yaparak yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede hem borçlarınızın vadesini uzatabilir hem de aylık ödeme tutarınızı düşürebilirsiniz.

Finansbank icralık olana kredi;

Finansbank, icralık olanlara kredi sağlayan bir başka bankadır. Bu bankadan icralık olsanız bile kredi alabilmeniz için kredi notunuzun 900’ün altında olmaması gerekir. Bunun yanında aylık düzenli geliriniz varsa ve sigorta primleriniz ödeniyorsa, kefil ya da ipotek karşılığında bu bankadan 65.000 liraya kadar kredi alabilirsiniz. Finansbank icralık olana kredi genel özelliklerinden bahsedelim;

• Finansbank’tan icralık olanların kredi alabilmesi için başvurularını mutlaka banka şubelerinden yapmaları gerekir.
• Başvuru sırasında yanınızda bir kefil bulundurmanız, kredi almanızı hızlandıracaktır.
• Bu bankadan 65.000 liraya kadar ve 60 ay vadede kredi alabilirsiniz. Finansbank’ın uygun görmesi durumunda kredinizi 3 ay ertelemeli olarak alabilirsiniz.
• Bu bankanın kredi faiz oranları %0,89’dan başlar ancak icralık olduğunuz için kredi notunuz düşük olacaktır. Bu nedenle alacağınız kredinin faiz oranı biraz daha yüksek olacaktır. En yüksek uygulanan faiz oranı ise %1,43’tür.
• Finansbank aracılığı ile alacağınız bu krediye dosya masrafının yanında, hayat sigortası masrafı da ödersiniz.
Kredi başvurusu sırasında yanınızda gelir belgenizi, kimlik belgenizi ve hizmet dökümü belgenizi bulundurmayı unutmamanız gerekir.
İcralık olanlar bu bankadan, diğer bankalarda bulunan borçları tek çatı altında toplamak için de kredi alabilirler. Bu durumda diğer bankalardaki kredi ve kredi kartı borçlarınızı da birleştirmiş ve ödemelerinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Vakıfbank icralık olanlara 100.000 TL kredi;

İcralık olanların kolaylıkla kredi alabileceği bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Eğer daha önce icraya konu olan borcunuzu şu anda kapattıysanız, kredi notunuz 1100’ün üzerindeyse ve aylık düzenli gelir elde ediyorsanız, Vakıfbank’tan 100.000 lira kredi almanız mümkündür. Bu krediyi, banka şubelerinden başvuru yaparak almanız gerekir.

Dijital kanallardan başvuru yaparsanız, başvurunuz kabul olmaz. Ayrıca bu krediyi almanız için banka tarafından kefil ya da ipotek gibi teminatlar istenebilir. Bu nedenle başvurunuzu banka şubesinden yapmanız gerekir.

Vakıfbank icralık olanlara 100.000 TL kredi, 3 aydan 36 ay vadeye kadar sunulmaktadır. Bu krediyi aylık %1,44’ten başlayan faiz oranlarından alabilirsiniz. Bu kredi en az 3.000 lira tutarında verilir. Kredinin aylık faiz oranı, kredi notunuza göre banka tarafından belirlenir.

Vakıfbank aracılığı ile 50.000 lira olan krediyi 36 ay vadede aldığınızda, aylık %1,44 faiz oranına göre aylık taksit tutarınız 1.896,99 lira olur. Bu krediden 250 liralık dosya masrafı tahsil edilir. Bu kredinin yıllık efektif faiz oranı %23,2918’dir.

Halkbank İcralık Olanlara Kredi;

Halkbank, çok sayıda kredi kampanyası ile müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılar. Bu bankadan ihtiyacınıza uygun olarak, çok çeşitli kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. İcralık olan kişilerin mini kredi, acil kredi gibi seçeneklerden faydalanması imkansızdır çünkü, bu tür acil krediler kredi notu yüksek olanlara ve Halkbank müşterilerine verilmektedir. İcralık olanların tüketici kredisi ya da standart ihtiyaç kredisine başvurması gerekir.

Halkbank icralık olana kredi kefil ve ipotek gibi teminatlar ile verilmektedir. Bu teminatlarla birlikte geçmişte icraya konu olan borucunuzun kapatılmış olması istenir. Bunların yanında aylık gelir elde etmeniz ve bu geliri belgeleyebiliyor olmanız da istenir. Kredi notunuzun da en az 1100 seviyelerinde olmasına önem verilir. Bu koşulları sağlıyorsanız, Halkbank aracılığı ile 100.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür. Kredinizin vadesi en fazla 36 ay olarak belirlenir.
Halkbank aracılığı ile icralık olanlara bireysel destek kredisi verilir. Bu kredi, ipotek karşılığında verilmektedir. Kredinin başlangıç faiz oranı %1,54’tür. Bu oran kredi notunuza göre artabilir.

Örneğin; Halkbank bireysel destek kredisinin 100.000 lira tutarında, 36 ay vadede ve aylık %1,54 faiz oranında aldığınızda, tahsis ücreti olarak 500 lira alınır. Bu kredinin aylık taksit tutarı 3.780,46 liradır. Ekspertiz ve ipotek tesis ücreti olarak 1.314,76 lira alınır. Kalan tutar hesabınıza aktarılır. Bu kredinin yıllık toplam maliyeti %25,0985 oranındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir