Ziraat Bank, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi ve Faiz Oranları

Ziraat Bank, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi ve Faiz Oranları

Son dönemlerde artan kredi faiz oranları, konut sektörünü de etkilemiştir. Hem konut fiyatlarının artması hem de bankalarının faiz oranlarının yükselmesi, insanların ev almasını zorlaştırırken, emlak sektörünün de kötü etkilenmesine neden oldu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı tarafından bir kararname yayınlandı ve devlet bankalarının konut kredisi faiz oranlarını aşağı çekmesi istendi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından artık konut kredileri %1,25’ten başlayan faiz oranlarında sunuluyor. Sizlere bu krediler hakkında detaylı bilgi sunalım;

Ziraat Bank, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi Güncel Faiz Oranları

Ziraat Bankası konut kredisi güncel faiz oranları, %1,29’dan başlar. Değeri 1 milyon liraya kadar olan konutlar için bu faiz oranı uygulanır. Ekspertiz değeri 1 milyon liranın üzerinde olan konutlar için de %1,34 faiz oranı geçerlidir.

Vakıfbank sarı panjur konut kredisi güncel faiz oranları ise %1,25’ten başlar. Bu konut kredisinde en yüksek faiz oranı %1,29 olarak uygulanır ve bu oran konut değerine göre değil, banka politikalarına göre belirlenir.

Halkbank konut kredisi güncel faiz oranları ise evin değerine göre belirlenir. Buna göre değeri 1 milyon liraya kadar olan konutların faiz oranı %1,29 olurken, değeri bir milyon liranın üzerinde olan konutlar için faiz oranı %1,34 olarak uygulanır.

Ziraat Bank, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi Kredi Şartları

Ziraat Bank, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi şartları, bu üç banka da aynıdır. Üçü de devlet bankası olduğu için ve verilen bu kampanyalı konut kredisi üçünde de aynı olduğu için şartları benzerlik gösterir. Sizlere bu şartlar hakkında detaylı bilgi verelim;

 • Konut kredilerinde bu indirimli faiz kampanyasından faydalanmak için alacağınız konutun sıfır olması gerekir. Yani bu kredi yeni tamamlanmış ya da tamamlanacak olan konutlar için geçerledir.
 • Bu konut kredisi bankaların anlaşmalı olduğu firmaların evleri için verilir. Konut kredisini almadan önce bankaya başvuru yaparak ya da bankaların internet sitelerine girerek, bulunduğunuz şehirdeki anlaşmalı inşaat firmaları hakkında bilgi almanız gerekir. Alacağınız evi de bunlardan birinden seçmeniz istenir.
 • Bu bankalardan konut kredisi almak için aylık düzenli gelirinizin olması istenir. Bu nedenle özel sektör çalışanları, emekliler ya da kamu çalışanları bu krediye başvuru yapabilir. Ayrıca esnaflar da gerekli koşulları sağlıyorlarsa, bu krediyi alma imkanına sahiptir.
 • Bu devlet bankalarından konut kredisi almanız için kredi notunuzun en az 1100 ve üzerinde olması gerekir. 1100-1500 arası kredi notuna sahipseniz kefil teminatı da vermeniz istenir. Eğer kredi notunuz 1500’ün üzerindeyse, kefil ya da ipotek vermeden kredinizi alabilirsiniz.
 • Bu bankalardan kredi alabilmek için gerekli belgeleri de teslim etmiş olmanız gerekir. Alacağınız evin tapusu ile birlikte hizmet dökümü belgeniz, maaş belgeniz ve kimlik belgeniz, başvuru sırasında yanınızda olmalıdır. Ticari müşteriler, istenen diğer belgeleri de teslim etmek zorundadır.
 • Bu bankalardan konut kredisini uygun faiz oranlarında kullanmak için en az kredi taksit tutarı kadar kredili mevduat hesabı açtırmanız, kredi kartı başvurusu yapmanız veya onaylamış kredi kartınızın olması, en az üç adet otomatik ödeme talimatı vermeniz, bankalardan hayat sigortası, deprem sigortası ve konut sigortası yaptırmanız ve internet şubesi müşterisi olmanız gerekir.

Ziraat Bank, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi Nereden Kullanılır?

 • Ziraat Bankası konut kredisi kullanmak için banka şubelerinden başvuru yapmanız gerekir. Aynı zamanda web sitesindeki başvuru formundan, mobil şubeden, internet şubeden, çağrı merkezinden ya da ATM’lerden de konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Vakıfbank konut kredisine başvuru yapmak için banka şubelerini ya da web sitesindeki başvuru formunu tercih edebilirsiniz.
 • Halkbank konut kredisine hemen başvuru yapmak için de yine banka şubelerini veya web sitesindeki başvuru formunu kullanabilirsiniz.

Bu üç bankaya yaptığınız başvuruların onaylanması durumunda, hangi kanallardan başvuru yapmış olursanız olun konut kredinizi banka şubelerine giderek almanız gerekir. Çünkü hem eve ait bazı evrakları teslim etmeniz hem de gerekli evrakları imzalamanız gerekir. Ayrıca bankalar bu krediyi ipotekli olarak verdikleri için eviniz tapudan ipotek konulması da gerekecektir.

Ziraat Bank, Halkbank, Vakıfbank Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Vakıfbank konut kredisi ödeme planı, 100.000 liralık ve 120 ya vadeli konut kredisi için aylık %1,25 faiz oranına göre oluşturulur. Bu durumda ödemeniz gereken taksit tutarı 1.613,35 lira olur. Tahsis ücreti olarak 500 lira ve ekspertiz ücreti olarak da 1500 lira alınır. Kredinizin yıllık maliyet oranı %16,6904 olur.

Ziraat Bankası konut kredisi ödeme tablosu, 100.000 lira için 120 ay vadede %1,29 faiz oranına göre oluşturulur. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 1.642,87 lira olur. Bu krediden 500 lira tahsis ücreti ve 1500 lira ekspertiz ücreti alınır. Kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise %17,2368 olur.

Halkbank konut kredisi ödeme tablosu ise 100.000 lira için ve 120 ay vadede aylık %1,29 faiz oranına göre hesaplanır. Bu durumda aylık ödemeniz gereken taksit tutarı 1.642,87 lira olur. Tahsis ücreti olarak 500 lira alınırken diğer masraflar olarak 2.040 lira tahsil edilir. Bu kredinin yıllık maliyet oranı ise %17,4229 olarak hesaplanır.

Diğer Bankalar Konut Kredisi Detayları

Yalnızca devlet bankalarında da değil özel bankalarda da konut kredisi kampanyaları sunulmaktadır. Sizlere en çok tercih edilen 5 bankanın konut kredisi detaylarını aktaralım;

 • Akbank konut kredisi ayda %2,02’den başlayan faiz oranlarıyla, uygun ödeme koşullarıyla, bütçenize göre ödeme planlarıyla 120 aya kadar vade ile alabileceğiniz bir kredidir.
 • Denizbank konut kredisi aylık %1,51 faiz oranıyla, 300 aya kadar vadede faydalanabileceğiniz ve konut kredisinden alınan ve geri ödemek zorunda olmadığınız bir kredidir.
 • Finansbank konut kredisi ise 180 aya varan vadelerde, aylık %2,42’den başlayan faiz oranlarında, evin değerinin %80’ine kadar kullanabileceğiniz bir konut kredisidir.
 • ING Bank aylık eşit taksitli, ara ödemeli ya da eşit anapara ödemeli gibi ödeme seçenekleriyle, aylık %2,19 faiz oranında ve 120 aya varan vadelerde konut kredisi sunar.
 • Garanti Bankası konut kredisi ise değişken faizli, azalan taksitli, sabit faizli ve özel taksitli seçenekleriyle konut kredileri sunar. Bu krediyi aylık %12,75 faiz oranında ve 240 ay vadeye kadar alma imkânınız bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir