Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emeklilere faizsiz kredi konusu, geçtiğimiz yıldan beri konuşulmaya devam ediyor. Ancak bu konuda henüz bir girişim yapılmamıştır. SGK aracılığıyla 3 aylık maaşın avans verilmesi ve maaşın 10 katına kadar faizsiz kredi verilmesi söz konusu olmuştu. Ancak günümüze kadar bu konuda henüz bir açıklama yapılmamıştır ve kesinleşen bir durum yoktur. Emeklilere hemen hemen her banka tarafından kredi imkânı sunulmaktadır ancak bu kredileri faizsiz değildir. Emekliler için bankalar tarafından özel faiz imkanlarıyla, özel kampanyalar yapılmaktadır. Emekliler için PTT şubelerinden ve devlet bankalarından özel kredi desteği sunulmaktadır. Buna göre Halk Bankası, İş bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bankalardan, uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla kredi almanız mümkündür.

Emeklilere faizsiz kredi desteği koşulları nelerdir?

Emeklilere faizsiz kredi koşulları devlet tarafından belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıl gündemde olan koşullar şunlardır;

  • Emeklilere SGK tarafından faizsiz kredi desteği sağlanacaktır.
  • Emekliler nakit ihtiyaçlarını SGK’dan 3 aylık avans talep ederek karşılayabileceklerdir.
  • Emekliler için maaşlarının 10 katına kadar faizsiz kredi desteği sunulacaktır.
  • Bu kredi için üst limit 45.000 olarak belirlenmiştir.
  • Emekliler 36 ay vade ile bu krediyi, maaşlarından kesinti yapılarak alabileceklerdir.

Yukarıdaki koşullar her ne kadar belli olsa da bu kredinin ne zaman verileceği kesinleşmemiştir. Devlet, bu kredi için gerekli çalışmaları henüz yapmamıştır ve ne zaman yapılacağı da henüz açıklanmamıştır.

Emeklilere kredi veren bankalar ve kredi özellikleri nelerdir?

PTT tarafından anlaşmalı bankalar aracılığıyla, emeklilere özel kredi imkânları sunulmaktadır. Bu bankalara direkt başvuru yapmanız gerekmez. Emekli maaşınızı PTT şubelerinden alıyorsanız, bu krediler için başvuru yapabilirsiniz. Şu anda PTT aracılıyla 5 bankadan kredi çekmeniz mümkündür. Bunlar Aktif Bank, ING Bank, Denizbank, Burgan Bank ve TEB’dir. Bu bankalardan belirli yaş sınırına kadar, belirli limitlerde kredi çekebilirsiniz. Bu bankaların sunmuş olduğu faz oranları normal ihtiyaç kredilerine göre daha uygundur ve vadeleri daha uzundur. Bu kredilere PTT şubelerinden başvuru yapabilir ve ödemelerinizi yine PTT şubeleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Emekliler için özel kredi sunan diğer bankalar ve koşulları ise şöyledir;

Ziraat Bankası emeklinin artısı kredisi;

Ziraat Bankası emekliler için hem konut hem de ihtiyaç kredileri alanında kampanya sunmaktadır. Konut kredisi için belirlenen faiz oranı %1,45’tir ve vadesi 120 aydır. Alacağınız evin değerinin %80’nine kadar kredi sağlanmaktadır. Emeklinin artısı bireysel ihtiyaç kredisinde ise 60 aya kadar vade seçenekleri sunulmaktadır. Bu kredi için faiz oranı %1,75 olarak belirlenmiştir. Bu krediye başvurabilmek için maaşınızı Ziraat Banaksından alıyor olmanız gerekir.

İş Bankası emekli kredisi;

İş Bankasından emekli maaşını alan müşterilere özel sunulan bu kredi kampanyasına 50.000 TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarınız için başvuru yapabilirsiniz. Kredi için en az 5.000 lira için başvuru sağlanmaktadır. Kredini vadesi ise 3 ay ile 48 aya kadar belirlenmiştir. Kredi faz oranları çekilecek miktara göre değişmektedir. Buna göre 5.000 lira ile 20.000 lira arasında olan krediler için faiz oranı %1,52, 20.000 ile 50.000 lira arasında olan krediler için faiz oranı %1,49’dur. Bu krediden tahsis ücreti alınmaktadır.

Vakıfbank emeklilere özel kredi;

Vakıfbank kuruluşunun 65. Yılına özel olmak üzere kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve emekliler için ortak bir kampanya düzenlemiştir. Bu kampanyadan ihtiyaç kredisi için faydalanabilirsiniz. 60 aya varan vade seçenekleri ile sunulan bu kampanyanın faiz oranı %1,73 olarak belirlenmiştir. Bu krediye 3.000 liradan 50.000 liraya kadar başvuru yapabilirsiniz.

Halk Bankası mutlu emekli ihtiyaç kredisi;

Halk Bankası tarafından emeklilere özel olarak sunulan bu krediden 75.000 liraya kadar faydalanmanız mümkündür. Bu kredi için faiz oranı, tahsis ücreti alınıp alınmadığına göre değişmektedir. İsterseniz 75.000 lira için tahsis ücreti ödeyerek aylık %1,75 faiz oranıyla, isterseniz de tahsis ücreti ödemeyerek aylık %1,80 faiz oranıyla kredinizi çekebilirsiniz. Bu krediden 60 aya kadar sunulan vade seçenekleriyle faydalanabilirsiniz.

Denizbank emeklilere özel ihtiyaç kredisi;

Denizbank, emekli maaşı alan müşterileri kefilsiz ve evrak gerektirmeden 55.000 liraya kadar ihtiyaç kredisi imkânı sunmaktadır. Bu kredinin vadesini 60 aya kadar belirleyebilirsiniz. Kredi başvurulanız için internet bankacılığını ve mobil bankacılığı kullanabilir, onaylanan kredinizi hemen alabilirsiniz. Emeklilere özel olarak sunulan bu kredinin faiz oranı %1,44 olarak uygulanır. Bu krediden dosya masrafı ve hayat sigortası masrafları alınmaktadır.

Emeklilere özel ihtiyaç kredisini 10 bin lira olarak ve 60 ay vade ile almak isterseniz ödeyeceğiniz faiz oranı aylık olarak %1,44’tür. Bu kredi için taksit tutarınız da 269,05 lira olur. Kredinizin dosya masrafı 50 lira olur.

Şekerbank emeklilere özel ihtiyaç kredisi;

Emeklerin, avantajlı koşullar ile kredi alabileceği bir başka baka da Şekerbank’tır. Bu bankadan emekli maaşı alan müşteriler 100.000 liraya kadar kredi alma şansına sahiptir. Kredini faiz oranı %1,44 olarak belirlenmiştir. Kredi tahsis ücreti alınmaz ve kredinizin vadesini 60 ya kadar belirleyebilirsiniz.

Bu bankadan 10 bin lira kredi altınızda faiz oranı %1,44 üzerinden hesaplanır ve ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 269,05 lira olur. 60 ay vadeli bu krediniz için tahsis ücreti alınmaz.

Akbank emeklilere özel ihtiyaç kredisi kampanyası;

Akbank’tan emekli maaşını alan müşteriler, banka şubelerine başvuru yaparak kefilsiz ve koşulsuz olarak kredilerini alabilirler. Akbank, SGK’dan maaş alan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri için %1,49 faiz oranı ile kredi sunar. 10.000 liraya kadar alacağınız bu kredi için başvurularınızı banka şubelerinde yapabilirsiniz. Banka şubelerine kimlik fotokopiniz ile birlikte, gerekli görülmesi durumunda ikametgâh belgesi de vermeniz gerekir. Bu krediden yalnızca hayat sigortası masrafı alınacaktır.

Bu bankadan 10.000 lira olan kredinizi 12 ay vade ile almak istediğinizde kredinizin faiz oranı %1,53 olur. Bu krediye 936,10 lira taksit ödersiniz. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise %24,3977 olacaktır. Geri ödenecek toplam tutar ise 11.233,12 lira olarak hesaplanır.

Bu bankadan 10.000 lira olan kredinizi 24 ay vade ile almak istediğinizde kredinizin faiz oranı %1,49 olacaktır. Bu krediye ödeyeceğiniz aylık taksit ise 516,0 lira olarak hesaplanır. Bu kredinin yıllık toplam maliyet oranı ise %23.6971 lira olur. Geri ödenecek topla tutar ise 12.386,40 lira olarak hesaplanır.

Aktif Bank PTT’den emekli kredisi;

Aktif Bank, emeklilere özel sunmuş olduğu kredi seçeneği ile çok sayıda kişi tarafından tercih edilmemektedir. Bu banka, kefilsiz ve şartsız olarak PTT’den emekli kredisi kampanyası sunar. Maaşını PTT şubelerinden alan kişiler banka şubelerine gitmek zorunda kalmadan kredilerini alabilirler. Üstelik kredi geri ödemelerini de banka şubelerinden yapmak zorunda kalmazlar.

Aktif Bank PTT’den emekli kredisini Türkiye’nin her yerindeki PTT şubelerinden alabilirsiniz. Başvurularınızı PTT şubelerinden yapabilir ve kredinizi yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. Maaşını PTT şubelerinde alan emekliler bu krediden 1.250 liradan 80.000 liraya kadar yararlanma imkânı elde eder.

Aktif Bank aracılığı ile alacağınız bu kredinin faiz oranı %1,98’dir. Bu krediden kredi tutarının binde beşi kadar olan tahsis ücreti ile birlikte hayat sigortası masrafı da alınır. Tahsis ücreti, bir defaya mahsus olarak ve başlangıçta tahsil edilir.

Aktif Bank PTT’den emekli kredisini 10.000 lira olarak ve 60 ay vadede alırsanız, aylık faiz oranı %1,98 olur. Bu krediye ödenecek aylık taksit tutarı 314,45 lira olurken dosya masrafı tutarı 50 lira olarak tahsil edilir.

PTT emeklilere özel kredi;

Emekli maaşını bankadan alan emekliler kadar PTT’den alan emekliler de vardır. Pek çok emekli maaşını PTT’den almayı tercih ediyor. Bu durumda, birkaç banka ile anlaşarak maaşını PTT’den alan emekliler için ihtiyaç kredisi kampanyası sunmuştur. Bu kampanya için 5 banka ile anlaşılmıştır. Emekliler, hiçbir banka şubesine gitmeden özel faiz oranlarından yararlanarak bu kredilerini PTT aracılığı ile alabilir ve ödemelerini yine PTT şubelerine yapabilirler. PTT kredisi adı verilen bu kredi, anlaşmalı olunan bankaların bazılarında yalnızca emeklilere değil PTT çalışanlarına da sunulmaktadır.
Bu krediyi Denizbank, Aktif Bank, ING Bank, TEB ve Burgan Bank tarafından sunulmaktadır. Her bankanın faiz oranları ve aradığı koşullar farklıdır. Ayrıca her bir banka farklı tutarlarda kredi sunar. Kredinizi alabilmek için Türkiye’nin herhangi bir yerinde PTT şubesine başvuru yapmanız ve form doldurmanız yeterlidir. Size özel sunulacak faiz oranları ve kredi teklifleri bankalar tarafından hazırlanacaktır. Bu krediyi almanızın tek şartı, emekli maaşınızı PTT’den almanızdır.

Fibabanka emeklilere özel ihtiyaç kredisi;

Fibabanka emeklilere özel ihtiyaç kredisi sunan bir başka bankadır. Eğer emekli maaşınızı bu bankadan alıyorsanız hemen mobil ya da internet şubeyi kullanarak kredinize başvuru yapabilir ve 70.000 liraya kadar olan kredinizi anında hesabınıza aktarabilirsiniz. Üstelik bu kredinin faiz oranı %1,08’dir. 60 ay vadeye kadar kullanabileceğiniz bu krediden kefil ya da ipotek istenmez.

Herhangi bir belge de teslim etmenize gerek yoktur. Başvurularınızı 5 dakikada yapabilir ve hemen kredinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredinizi 12 ile 60 ay vadeye kadar almanız mümkündür. Üstelik başvuru için dilerseniz 444 88 88 numaralı telefon bankacılığını da arayabilirsiniz. Alacağınız bu kredinin faiz oranı kredi notunuza göre değişecektir. Buna göre en yüksek faiz oranı %1,25 olarak uygulanır.

Emekli maaşınızı Fibabanka aracılığı ile almıyorsanız, kredi başvurusu için banka şubelerine de gidebilirsiniz. Yanınızda yalnızca maaş aldığınız bankanın hesap cüzdanını ve kliğinizi bulundurmanız yeterlidir. Başvurunuz hemen alındıktan sonra size özle faiz oranları ile kredinizi kullanabilirsiniz. Dilerseniz kullanacağınız kredi miktarını teminat ya da ipotek göstererek de arttırabilirsiniz.

Garanti’den emeklilere özel ihtiyaç kredisi;

Emeklilere özel kredi veren bankalar arasına son zamanlarda Garanti Bankası da katıldı. Yalnızca emekli maaşı alan kişilere özel verile bu kredide uygun faiz oranları sunulur. Bu kredi sayesinde %0,99’dan başlayan faiz oranlarında, tüm nakit ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Garanti Bankası emeklilere özel ihtiyaç kredisi genel özelliklerinden bahsedelim;

• Bu krediyi hemen almak için Garanti internet şubeden ya da mobil şubende başvuru yapabilirsiniz.
• Kredinizin faiz oranı %0,99’dan başlar. Borç durumunuza ve kredi notunuza göre alacağınız kredinin faiz oranı %1,99’a kadar yükselebilir. Faiz oranı, başvurunuz sırasında banka tarafından, belirttiğimiz değerler aralığında belirlenecektir.
• Garanti BBVA aracılığı ile kredinizi 60 ay vadeye kadar almanız mümkündür. Üstelik bu kredi için uygun tutarda hayat sigortası masrafı alınır.
• Emeklilere özel ihtiyaç kredisinden dosya masrafı da alınır. Bu masraf, kredi tutarının binde beşi kadardır.
• Garanti Bankasının bu kredisi sayesinde tüm emekliler, 100.000 liraya kadar olan nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
• Bu krediye dilerseniz banka şubelerinden ya da web sitesindeki başvuru formundan başvuru yapabilirsiniz. Kredinizi alacağınız zaman banka şubelerine yalnızca hesap cüzdanınızı iletmeniz yeterlidir. Bunun dışında başka bir belge istenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir