Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Bireysel ihtiyaç kredisi, banka müşterilerine, çalışanlara yani gerçek kişilere verilen kredidir. Şirket ortaklarına bu kredi verilmez. Bankalar tarafından verilen kredi türlerinden biri olan ihtiyaç kredisi ile ev taksitleri, okul taksitleri, yaz tatili ücretleri gibi ödemeleri yapabilirsiniz. Toplu nakit ihtiyaçlarınız olduğunda bu krediyi çekerek, ihtiyaçlarınızı anında karşılayabilirsiniz. Bireysel ihtiyaç kredisi her banka tarafından verilmektedir. Ancak bankaların bu kredi için belirledikleri faiz oranları farklıdır. Bankalar bu krediler için her ay kampanya yapaktadır. Örneğin; emeklilere özel, kamu çalışanlarına özel, öğretmenlere özel kampanyalar yapılarak daha düşük faiz oranları belirlenebilir. Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu banka şubelerine, internet şubesi aracılığıyla, mobil uygulamalar ile ya da ATM’lerden yapılabilir. Hatta bankaların müşteri hizmetlerini arayarak da bu krediye başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu şartları nelerdir?

Bireysel krediye başvuru yapabilmenin bazı şartları bulunur. Bu şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Bankalar genellikle 900’ün üzerinde kredi notlarına bireysel kredi vermektedir. Kredi notu, bankalara olan ödemelerinizin ne kadar düzenli olduğunu gösteren en önemli veridir.
 • Bireysel ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için düzenli bir gelirinizin olması gerekir. Kamuda ya da özel sektörde çalışan ve her ay maaş alan müşterilere, bu kredi daha kolay verilmektedir. Krediyi çekerken genellikle gelir belgesi istenir.
 • Bu krediyi alabilmeniz için sigortanızın da düzenli olarak yatıyor olması gerekir. Herhangi bir işte çalışmasanız bile kendi adınıza düzenli olarak sigorta primlerini ödüyorsanız, ihtiyaç kredinizin onaylanma ihtimali artar.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu, banka müşterisi olup olmamanıza bağlı olarak, farklı yöntemler ile yapılabilir. Bankalar, müşterilerine kolaylık sağlamak için bu krediye internet üzerinden, mobil uygulamalardan, ATM’lerden ve müşteri hizmetlerinden başvurma seçenekleri sunmaktadır.

 • Banka şubelerine giderek kredi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve kredinizin onaylanıp onaylanmadığını, anında öğrenebilirsiniz. Hatta krediniz için istenen evrakları yanınızda götürmeniz halinde, onaylanmış olan kredinizi hemen çekebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı aracılığı ile, müşterisi olduğunuz bankaya başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Banka müşterisi değilseniz, bankaların web sitelerini kullanabilir, burada bulunan başvuru formlarını doldurarak, krediye başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • ATM’lerden başvuru yapabilmek için yine banka müşterisi olmanız gerekir. Banka kartınız ya da kredi kartınız ile ATM’lere giderek, burada bulunan menüden “bireysel kredi başvurusu” seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Bankalara gitmeye vaktiniz yoksa ve hem kredi hakkında detaylı bilgi almak hem de başvurunuzu kolayca gerçekleştirmek istiyorsanız, bankaların müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz. Bu seçenekle başvuru yapabileniz için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekir.
 • Mobil uygulama, pek çok bakmadan kolaylıkla hesap açabilmenizi ve müşterisi olmadığınız bankanın bile kolayca müşterisi olmanızı sağlayan bir uygulamadır. Her bankanın kendine özel mobil uygulaması mevcuttur. Dilediğiniz bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza ya da tabletinize indirerek giriş yapabilir ve bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Bankalar, müşterisi olan ya da olmayan herkes için SMS ile kredi başvurusu yapma imkânı sunmaktadır. Bunun için bankaların SMS numaralarını bilmeniz ve bazı bilgileri mesaj olarak iletmeniz gerekir. Mesajınızın karşılığında hemen başvurunuz değerlendirilir ve sonucu yine mesaj olarak bildirilir.

Bireysel ihtiyaç kredisi nasıl alınır?

Bireysel ihtiyaç kredisi alabilmek için yukarıda detaylı olarak anlatmış olduğumuz başvuru yöntemlerini denemeniz gerekir. Bankalar, ihtiyaç kredilerini müşterilerinin daha kolay kullanabilmesi için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerden en avantajlı olanları ise online kanallardır. Bir bankanın müşterisiyseniz yani bir banka ile çalışıyorsanız yad a bir bankadan maaş alıyorsanız, o bankanın internet bankacılığını ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanarak, kısa süre içinde başvuru yapabilirsiniz.

Bireysel ihtiyaç kredinizi alabilmek için internet bankacılığını ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Hafta sonu ya da tatil günlerinde olsa bile bu kanalları kullanarak başvuru yapabilir ve onaylanan kredinizi hemen hesabınıza aktarabilirsiniz. Mobil bankacılık ve internet bankacılığının bu avantajlarından faydalanabilmek için de hem bir bankanın müşterisi olmanız hem de yukarıda saydığımız şartları taşıyor olmanız gerekir.

Bankalardan mesai saatlerinin dışında ve tatil günlerinde kredi alabilmek için banka ATM’lerini de kullanabilirsiniz. Kredi kartınızla ya da banka kartınızla yapacağınız başvurularınız hemen onaylanır ve kredinizi anında hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu avantajlardan faydalanmak için kredi notunuzun en az 1500 olması gerekir.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu mobil bankacılıktan nasıl yapılır?

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu için herhangi bir bankanın müşterisi iseniz, mobil bankacılık ya d acep şube olarak anılan uygulama ile kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu başvuru yapabilmek için herhangi bir bankanın müşterisi olmanız gerekir. Çünkü mobil uygulamayı kullanabilmek için banka tarafından size verilen müşteri numarasını ve şifreyi kullanmanız istenecektir. Bu başvuruyu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 • Müşterisi olduğunuz bankanın cep şubesini cep telefonunuza indirmek için uygulama sağlayıcılarınıza giriş yapın.
 • Ardından “banka ismi mobil” yazarak arama yapın.
 • Karşınıza çıkan ücretsiz uygulamayı indirin.
 • Giriş için gerekli olan bilgileri girin ve cep telefonunuza gönderilen doğrulama kodunu girin.
 • Giriş yaptıktan sonra menü kısmına gelerek krediler / kredi başvurusu adımlarını takip edin.
 • Sizden istenen kredi tutarı ve kredi vadesi bilgilerinizi girdikten sonra hemen başvurunuzu tamamlayın.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra kredinizi vadesiz hesabınıza aktarın.

Mobil uygulamayı kullanarak kredi başvurusu yapmanın avantajları bu başvuru istediğiniz zaman yani 7/24 yapabilmeniz ve onaylanan kredinizi beklemek zorunda kalımdan hesabınıza aktarabilmenizdir.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu bankaların web sitelerinden nasıl yapılır?

Eğer herhangi bir bankanın müşterisi değilseniz ya da müşterisi olmadığınız bir bankanın kredisine oturduğunuz yerden başvuru yapmak istiyorsanız, bankaların web sitelerinde bulunan başvuru formunu kullanabilirsiniz. Bu formlar bazı bankalarda kısa olurken bazılarında uzun olabilir. Kısa başvuru formu isteyen bankalar genellikle müşteri hizmetleri aracılığı ile diğer bilgilerinizi alırlar.

Ancak uzun başvuru formu doldurduğunuz bankaların büyük bir kısmı evraklarınızı kurye aracılığı ile evinize gönderir ve verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kredinizi oturduğunuz yerden almanızı sağlar. Bankaların web sitelerini kullanarak bireysel kedi başvurunuzu nasıl yapacağınızı açıklayalım;

• Bankanın web sitesine girerek buradan bireysel krediler ve ihtiyaç kredileri bölümüne gelmelisiniz.
• Bu bölümde hem kredi le ilgili detaylı bilgiler görebilir hem kredi hesaplaması yapabilir hem de kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu yapmak için burada bulunan “hemen başvur” kısmına tıklamalısınız.
• Karşınıza yeni bir sayfa açılır ve burada başvuru formu bulunur. Bu formda istenen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra başvurunuz tamamlanmış olur.
• Başvurunuz hemen incelemeye alınır ve hemen sonuçlanır. Onaylanan kredinizi banka şubelerinden ya da evraklarınızı adresinize isteyerek hemen alabilirsiniz.

TC ile kredi başvurusu;

Bireysel ihtiyaç kredinize TC numaranız ile başvuru yapabilirsiniz. TC ile kredi başvurusu yapabilmek için bankaların web sitesindeki başvuru formlarını doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca SMS bankacılığından başvuru yapmak için TC kimlik numaranız istenir.

Kimlik numaranızı yalnızca bankaların kendi web sitesinden başvuru yapacağınızda ya da bankaların kendi SMS bankacılığı numaralarına mesaj ile başvuru yapacağınızda kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

TC ile kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuz, aylık geliriniz, ne iş yaptığınız ve düzenli gelir elde edip etmediğiniz gibi bilgiler, bankaların sistemlerinden otomatik olarak sorgulanır. Bu sorgulamaların sonuçları e-devlet üzerinden ve KKB üzerinden yapılır.

KKB, kredi kayıt bürosudur ve kredi notunuzun, tüm ödeme performansınızın bilgileri bu büroda kayıt altına alınır. Eğer son altı ay içinde gecikmeleriniz varsa, başvurunuz onaylanmaz. Eğer kredi notunuz 1500’ün üzerindeyse, aylık geliriniz varsa ve adınıza düzenli olarak sigorta primi ödeniyorsa, kredi başvurunuz olumlu sonuçlanır. Bu durumda başvuru yaptığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek hemen kredinizi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi;

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi kampanyası adı altında sunulur. Bu kredi ile 36 ay vadeye kadar, üst limit sınırı olmadan, tüm nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kredinin üst limiti aylık gelirinize, diğer bankalara olan borçlarınıza ve bankaya vereceğiniz ipotek teminatına göre değişir. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi, bütçenize göre esnek ödeme planları ile sunulmaktadır. Bu kredinin aylık faiz oranı %1,64’ten başlar ve kredi notunuza göre değişir.

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu için web sitesini, banka şubelerini, çağrı merkezini, mobil şubeyi, internet şubeyi ya da ATM’leri kullanabilirsiniz. Krediden alınacak masraflar dosya masrafı ve hayat sigortasıdır. Bu masraflar kredinin içinden kesilir ve kalan tutar hesabınıza aktarılır.
Ziraat Bankası tüketici kredisi hesaplama yapmak için bankanın web sitesinden tüketici kredisi sayfasına girmeniz yeterlidir.

Bu bankadan 20.000 lira tutarında ve 36 ay vadede ihtiyaç kredisi kullandığınızda aylık faiz oranı %1,64’ten başlar ve ödeyeceğiniz taksit tutarı 780,63 liradır. Bu kredinin yıllık maliyet oranı ise %26,8352 olarak hesaplanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir